Specjalizacje

Postępowanie grupowe (Class Action)

Kancelaria Kubas Kos Gałkowski była istotnie zaangażowana w proces wprowadzania do polskiego systemu prawnego możliwości wnoszenia pozwów zbiorowych na wzór amerykańskiej class action od samego początku procesu legislacyjnego ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Na zlecenie Biura Analiz Kancelarii Sejmu RP prof. Andrzej Kubas oraz mec. Rafał Kos przygotowywali opinię prawną o projekcie ustawy, ponadto mec. Rafał Kos uczestniczył również w charakterze eksperta w posiedzeniach Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Ponadto Kancelaria Kubas Kos Gałkowski obecna jest także podczas wszystkich ważniejszych wydarzeń w kraju, które mają na celu ocenę regulacji powództw grupowych.

W 2012 roku prof. Andrzej Kubas otrzymał Złoty Paragraf Dziennika Gazety Prawnej dla najlepszego polskiego adwokata – za pionierską pracę w wytaczaniu pozwów zbiorowych. Złoty Paragraf i Bona Lex to nagroda z dwunastoletnią tradycją przyznawana przez Dziennik Gazeta Prawna wraz z kapitułą, w skład której wchodzą m.in. Minister Sprawiedliwości RP jako przewodniczący, I-szy Prezes Sądu Najwyższego oraz Prokurator Generalny RP. Doświadczenie Kancelarii w pozwach zbiorowych, których wartość przedmiotu sporu opiewa na wiele milionów złotych, zostało uznane także w międzynarodowym rankingu Legal 500, który rekomenduje Kubas Kos Gałkowski w zakresie pozwów zbiorowych: Andrzej Kubas’ team (…) acts in litigation and arbitration, and is particularly known for its work in class actions.

Doświadczenie

Postępowanie grupowe Sandomierz

Postępowanie grupowe związane jest z zaniedbaniami władzy publicznej w zakresie obowiązków z dziedziny ochrony przeciwpowodziowej, które doprowadziły do przerwania prawobrzeżnego wału przeciwpowodziowego Wisły w Sandomierzu w dzielnicy Koćmierzów w maju 2010 r. i następnie do zalania wodami powodziowymi obszaru prawobrzeżnego Sandomierza i okolic.

Czytaj całość

Postępowanie grupowe Płock

Postępowanie związane jest z zaniedbaniami władzy publicznej w zakresie obowiązków z dziedziny ochrony przeciwpowodziowej, wskutek których doszło w maju 2010 r. do przerwania wału przeciwpowodziowego w miejscowości Świniary w gminie Słubice i następnie do dwukrotnego zalania wodami powodziowymi przyległego rejonu Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej.

Czytaj całość

Postępowanie grupowe ZUS

Postępowanie związane było z problemem zgłaszania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez przedsiębiorców – osoby fizyczne tzw. przerw w prowadzeniu działalności gospodarczej przed wprowadzeniem możliwości formalnego zawieszenia działalności gospodarczej, to jest przed dniem 20 września 2008 r.

Czytaj całość

ClassAction.pl

Dowiedz się więcej na temat postępowań grupowych w Polsce i na świecie.

Czytaj całość

Zespół