Awans do najlepszej szesnastki w Konkursie VIS Moot

CSR

7 maja 2014

Z przyjemnością informujemy, że wspierana przez KKG studencka Drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego w Konkursie z międzynarodowego arbitrażu handlowego im. Willema C. Visa (Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot) odniosła po raz kolejny sukces w wiedeńskim finale Konkursu. Drużyna awansowała do najlepszej szesnastki spośród ok. 300 uczelni z całego świata startujących w zmaganiach, ustępując jedynie ośmiu najlepszym drużynom, tym samym plasując się w 5% najlepszych drużyn, na miejscu 9 (ex aequo). Ponadto, studenci z Krakowa otrzymali wyróżnienie za pismo procesowe.  Dzięki temu Drużyna potwierdziła pozycję nie tylko najlepszej w Polsce, ale także w całej Europie Środkowo-Wschodniej oraz jednej z najlepszych w Europie i na świecie.

Konkurs Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot jest uważany za najbardziej prestiżowy studencki konkurs prawniczy na świecie. Świadczy o tym nie tylko ranga i liczba uczestniczących uczelni oraz prestiż jego organizatorów, ale także fakt, że pracę studentów oceniają najwybitniejsi praktycy i przedstawiciele nauki, którzy dla potrzeb Konkursu wcielają się w role arbitrów.

Konkurs odbywa się w dwóch edycjach – w Wiedniu oraz w Hongkongu. Drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego w dotychczasowych startach w Wiedniu kończyła rywalizację w ścisłej czołówce, dwukrotnie znajdując się w ósemce najlepszych drużyn świata (2010 i 2012). Dzięki temu, zarówno w środowisku arbitrażowym, jak i akademickim, Uniwersytet Jagielloński jest rozpoznawany i może się cieszyć zasłużoną renomą. Rokrocznie studenci UJ udowadniają, dzięki niebywałemu wysiłkowi naukowemu i intelektualnemu, że dorównują światowej czołówce, a ich umiejętności i poziom wiedzy budzą szacunek pozostałych współuczestników. Stanowi to najlepszą możliwą reklamę wysokiej jakości kształcenia polskich studentów prawa.

Drużyna jest wspierana przez KKG od samego początku jej istnienia, zarówno finansowo, jak i merytorycznie. Opiekunem drużyny od czterech lat jest Maciej Durbas oraz od tego roku Kuba Gąsiorowski, obaj będący współpracownikami KKG – a wcześniej członkami drużyn studenckich UJ, które odpowiednio w 2010 i 2012 roku zajęły 5. miejsce (ex aequo) na świecie. W KKG odbył się w marcu 2014 r. także międzynarodowy turniej przygotowawczy do Konkursu. O turnieju tym informowaliśmy tutaj.