W dniach 14–15 lutego 2025 r. na Uniwersytecie w Heidelbergu odbyła się 5. Niemiecka Konferencja Młodych Badaczy Międzynarodowego Prawa Prywatnego. Wydarzenie zgromadziło wykładowców akademickich w dziedzinie prawa i ekspertów, którzy dyskutowali o wpływie cyfryzacji na międzynarodowe prawo prywatne oraz o tym, jak technologie cyfrowe zmieniają sposób, w jaki prawo łączy się z globalnym światem.
Jednym z tematów poruszonych na konferencji był wpływ sztucznej inteligencji na arbitraż. W ramach tej dyskusji Maciej Durbas, partner w kancelarii KKG Legal, oraz Piotr Wiliński wygłosili wykład zatytułowany „Wyzwania dla arbitrów i orzeczeń arbitrażowych związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji”.
Podczas konferencji omówiono także inne kluczowe zagadnienia, takie jak:
- europejskie normy kolizyjne dotyczące danych osobowych,
- konflikty prawne i treści niezgodne z prawem w kontekście rozporządzenia w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych (DSA),
- cyfrowe euro w prawie prywatnym międzynarodowym,
- arbitraż jako pionier innowacyjnych narzędzi proceduralnych.
Konferencja była doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat najnowszych wyzwań w międzynarodowym prawie prywatnym, zwłaszcza w kontekście dynamicznej transformacji cyfrowej.